موضوع: "امامت"

بحثی درباره فاطمه دختر امام عسکری (علیه السلام)

عده ای از مردم شهر اران و بید گل معتقد هستند که خواهر امام زمان علیه السلام «فاطمه بنت العسکری علیه السلام» در این شهر مدفون هستند اکنون در این باره به بحث می نشینیم.    

هر چند برخي از نويسندگان نام چند فرزند براي امام حسن عسکري (عليه السّلام) ذکر کرده انداما قول مشهور اين است که:از ايشان تنها يک فرزند، هم نام و هم کنيه با رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ متولد شده است.علاوه بر اين که تقسيم ميراث آن حضرت ميان مادر و برادر ايشان نيز مي تواند مؤيد قول مشهور باشد، که به آن اشاره خواهيم کرد.

ادامه »

بررسی جامعه شناسانه شرایط ایراد خطبه های حضرت زینب و امام سجاد در کوفه و شام --- مهدی دلیری

در این خطبه ای که اگر از اول تا آخر آن شاید یک ربع کمتر طول بکشد حضرت سجاد علیه السلام چه باید فرموده باشند که «فضج الناس ضجا» به یک باره ضجه مردم به آسمان رسید و فریاد مردم به گریه و بکاء بلند شد، آن حضرت چگونه باید صحبت کنند باید اعتراف کنیم از بزرگترین معجزات حضرت امام سجاد علیه السلام این خطبه کوتاهی است که این گونه آن مردمی که اسلام را در معاویه و سقیفه خلاصه می دانستند بدین صورت تغییر عجیبی در آنها ایجاد شد که صدای گریه و ضجه آنها بلند شد.

استاد مهدی دلیری در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نشست دوره ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم گفت: بعد از کربلا اقلا پنج خطبه بسیار مشهور شدند که خطبه حضرت زینب سلام الله علیها در کوفه و امام سجاد علیه السلام در شام اشهر از سه خطبه دیگر است و این پنج خطبه یکی خطبه حضرت زینب سلام الله علیها در کوفه است و امام سجاد علیه السلام هم در کوفه خطبه ای دارند که برخی از مورخین آن را نقل کردند و خطبه دیگری از دختر امام حسین علیه السلام فاطمه صغری است که آن هم در کوفه ایراد شد این سه خطبه در کوفه ایراد شده است.

ادامه »

نرجس یا ملیکا

در جنگهاي قديم، رسم بود وقتي كه شهر يا روستايي را فتح مي‌كردند، مردان و زنان لشكر دشمن را اسير مي‌نمودند و آنها را به عنوان برده مي‌آوردند، و در بازارها مي‌فروختند.

مادر امام زمان «عجل الله تعالی فرجه» بانوي بسيار ارجمند و پاك باعفّت يعني حضرت «نرجس» (نرگس) از دختراني است كه در ميان اسيران جنگي، از روم شرقي (حدود تركيه فعلي) به عراق آورده شد، امام هادي «عليه‌السلام» او را خريداري كرد، و سپس او را به عنوان همسر فرزندش امام حسن عسكري (پدر بزرگوار امام زمان) انتخاب نمود، ‌و نتيجه اين ازدواج يك فرزند نوراني يعني حضرت امام زمان «عليه‌السلام» بود كه در شب نيمه شعبان سال 255 هجري در شهر سامراء به دنيا آمد، فرزندي كه هم اكنون، جهان به طفيل وجودش برقرار است، و در پشت پردة غیبت بسر مي‌برد و روزي خواهد آمد كه جهان، تحت نظارت و رهبري او پر از عدل و داد و مهر و صفا خواهد شد، اينك توجّه كنيد كه نرجس خاتون[۱] مادر امام زمان كيست؟ و چگونه به خانة امام حسن عسكري «عليه‌السلام» راه يافت؟

صفحات: 1· 2

سوسن مادر امام حسن عسکری(علیه السلام)

سوسن علیهاالسلام به جهت ویژگی های اخلاقی، به مرحله ای از شایستگی رسید که به خانه امام هادی علیه السلام راه پیدا کرد. شاید بتوان گفت که وی در دوره امامت امام جواد علیه السلام توفیق اقامت در مدینه را پیدا کرده و سرانجام دست تقدیر، او را به همسری امام دهم علیه السلام مفتخر ساخت.[۶] وی که سالیان سال به عنوان «کنیز» شناخته می شد، پس از ازدواج با رهبر جهان اسلام و تشیع، زندگی دوباره و تابناکی را آغاز کرد که هر بانویی لیاقت آن را نداشت. وی بهترین همسر امام علیه السلام بوده[۷] و نسل «امامت» از دامن پاک و مطهرش ادامه پیدا می کند.

صفحات: 1· 2

همسران امام حسن(ع)

همسران امام حسن(ع): در منابع تاریخی، ۱۸ همسر برای امام حسن مجتبی(ع) ذکر شده که چند نفر از آن‌ها کنیز بوده‌اند و نام ۵ نفر دیگر نیز معلوم نیست و فقط نام قبیله‌شان ذکر شده است.

در عین حال، برخی گزارش‌های تاریخی، کثرت ازدواج و طلاق را به امام حسن(ع) نسبت داده‌ و تعداد مبالغه‌آمیزی همسر برای ایشان ذکر کرده‌ و ایشان را «مِطْلاق» (زیاد طلاق دهنده) خوانده‌اند. گفته‌اند این اتهام نخستین بار توسط منصور عباسی برای تحقیر سادات حسنی مطرح شده است.

صفحات: 1· 2

1 3